Philharmoniker 1/10 unssia
457,57 €
1/10 unssia (3,11 grammaa) puhdasta kultaa!
- Maailmanlaajuisesti tunnustettu ja hyväksytty sijoituskolikko
- Kolikon vuosiluku on satunnainen
- Alv-vapaa
- Hinta sidottu kulloiseenkin kullan markkinahintaan
Münze Österreich on lyönyt Philharmoniker-kolikoita vuodesta 1989 lähtien.
Philharmoniker on Euroopan tunnetuin sijoituskolikko, joka on tunnustettu ja hyväksytty maailmanlaajuisesti. Kolikot lyödään puhtaasta kullasta, jonka puhtausaste on 999,9/1000.
Philharmonikerin ulkoasu on pysynyt muuttumattomana vuodesta 1989 lähtien. Siinä on kuvattu kuuluisan Wiener Philharmoniker -sinfoniaorkesterin soittimet sekä orkesterin kotisalin, Wiener Musikvereinin, urut.
| SKU | 0120709 |
|---|---|
| Metalli | Kulta |
| Sisältö | 999,9/1000 |
| Paino | 3,11 g |
| Hienon kullan paino | 3,11 g |
| Halkaisija | 16,0 mm |
| Laatu | Uncirculated |
| Jaartal | Sekalaiset |