Maple Leaf 1/4 unssia
1 102,33 €
1/4 unssia (7,77 grammaa) puhdasta kultaa!
- Maailmanlaajuisesti tunnustettu ja hyväksytty sijoituskolikko
- Kolikon vuosiluku on satunnainen
- Arvonlisäveroton
- Hinta sidottu kulloiseenkin kullan markkinahintaan
Royal Canadian Mint on lyönyt Maple Leaf -kolikoita vuodesta 1979 lähtien. Niistä tuli vaihtoehto Krugerrand-kolikoille, joita oli tuolloin vaikea hankkia taloudellisten boikottien vuoksi.
Maple Leaf -kolikot kuuluvat tunnetuimpiin kultasijoituskolikoihin, ja ne ovat tunnettuja ja hyväksyttyjä maailmanlaajuisesti. Kolikot on lyöty puhtaasta kullasta, eli niiden puhtausaste on 999,9/1000.
Maple Leaf -kolikon ulkoasua on muutettu useaan otteeseen vuosien varrella. Kanadan kansallismerkki, vaahteranlehti, ja Kanadan monarkkina toimiva Britannian valtionpäämies ovat kuitenkin aina nähtävissä kolikoissa.
Kolikot toimitetaan satunnaisella vuosiluvulla vuodesta 1983 lähtien.
| SKU | 0120704 |
|---|---|
| Metalli | Kulta |
| Sisältö | 999,9/1000 |
| Paino | 7,77 g |
| Hienon kullan paino | 7,77 g |
| Halkaisija | 20 mm |
| Laatu | Uncirculated |
| Jaartal | Sekalaiset |