Maple Leaf 1/2 unssia
1/2 unssia (15,55 grammaa) puhdasta kultaa!
- Maailmanlaajuisesti tunnustettu ja hyväksytty sijoituskolikko
- Kolikon vuosiluku on satunnainen
- Alv-vapaa
- Hinta sidottu kulloiseenkin kullan hintaan
Maple Leaf 1/2 unssin toimituksesta veloitetaan mukautetut toimituskulut. Varmistaaksemme, että kultasi toimitetaan kotiisi mahdollisimman turvallisesti, valitsemme turvallisen ja luotettavan toimitustavan. Voit lukea lisää erityisistä toimituskuluista täältä.
Royal Canadian Mint on lyönyt Maple Leaf -kolikoita vuodesta 1979 lähtien. Niistä tuli vaihtoehto Krugerrand-kolikoille, joita oli tuolloin vaikea hankkia taloudellisten boikottien vuoksi.
Maple Leaf -kolikot kuuluvat tunnetuimpiin kultasijoituskolikoihin, ja ne ovat tunnettuja ja hyväksyttyjä maailmanlaajuisesti. Kolikot on lyöty puhtaasta kullasta, eli niiden puhtausaste on 999,9/1000.
Maple Leaf -kolikon ulkoasua on muutettu useaan otteeseen vuosien varrella. Kanadan kansallismerkki, vaahteranlehti, ja Kanadan monarkkina toimiva Britannian valtionpäämies ovat kuitenkin aina nähtävissä kolikoissa.
Kolikot toimitetaan satunnaisella vuosiluvulla vuodesta 1983 lähtien.
| SKU | 0120703 |
|---|---|
| Metalli | Kulta |
| Sisältö | 999,9/1000 |
| Paino | 15,55 g |
| Hienon kullan paino | 15,55 g |
| Halkaisija | 25,0 mm |
| Laatu | Uncirculated |
| Jaartal | Sekalaiset |