Krugerrand 1/4 unssia
1/4 unssia (7,77 grammaa) puhdasta kultaa!
- Maailmanlaajuisesti tunnustettu ja hyväksytty sijoituskolikko
- Kolikon vuosiluku on satunnainen
- Alv-vapaa
- Hinta sidottu kulloiseenkin kullan markkinahintaan
Krugerrand oli ensimmäinen kultainen sijoituskolikko. Kolikon ansiosta oli mahdollista sijoittaa suhteellisen pieniin määriin kultaa. Etelä-Afrikan rahapaja on lyönyt Krugerrand-kolikoita vuodesta 1967 lähtien.
Krugerrandit kuuluvat tunnetuimpiin kultasijoituskolikoihin, ja ne tunnustetaan ja hyväksytään kaikkialla maailmassa.
Jotta metalli olisi kovempaa, Krugerrand-kolikon kultaan on lisätty pieni määrä kuparia. Tämä antaa kolikoille niiden ainutlaatuisen punertavan hehkun. Kolikoiden kultapitoisuus on 916,6/1000. Tämän vuoksi ne ovat hieman painavampia kuin puhtaasta kullasta lyödyt sijoituskolikot.
Krugerrandin ulkoasu on pysynyt muuttumattomana vuodesta 1967 lähtien. Springbok on Etelä-Afrikassa yleinen antilooppi, joka on myös maan kansallissymboli. Valtiomies Paul Kruger toimi Etelä-Afrikan presidenttinä vuosina 1883–1900. Nimi ”rand” viittaa Witwatersrandin alueeseen, josta peräisin on neljäkymmentä prosenttia maailman kullasta.
| SKU | 0120700 |
|---|---|
| Metalli | Kulta |
| Sisältö | 916,6/1000 |
| Paino | 8,49 g |
| Hienon kullan paino | 7,77 g |
| Halkaisija | 22,0 mm |
| Laatu | Uncirculated |
| Jaartal | Sekalaiset |