American Eagle 1/2 unssia
1/2 unssia (15,55 grammaa) puhdasta kultaa!
- Maailmanlaajuisesti tunnustettu ja hyväksytty sijoituskolikko
- Kolikon vuosiluku on satunnainen
- Alv-vapaa
- Hinta sidottu kulloiseenkin kullan markkinahintaan
American Eagle 1/2 unssin toimituksesta veloitetaan mukautetut toimituskulut. Varmistaaksemme, että kultasi toimitetaan kotiisi mahdollisimman turvallisesti, valitsemme turvallisen ja luotettavan toimitustavan. Voit lukea lisää erityisistä toimituskuluista täältä.
Yhdysvaltain rahapaja on lyönyt American Eagle -kolikoita vuodesta 1986 lähtien. Ne kuuluvat tunnetuimpiin kultakolikoihin ja ovat tunnustettuja ja hyväksyttyjä maailmanlaajuisesti.
Metallin kovuuden lisäämiseksi American Eaglen kultaan on lisätty pieni määrä hopeaa ja kuparia. Kolikoiden kultapitoisuus on 916,6/1000. Tämä tekee niistä hieman painavampia kuin puhtaasta kullasta lyödyt sijoituskolikot.
American Eaglen ulkoasua muutettiin vuonna 2021. Alkuperäisessä ulkoasussa näkyy pesän yläpuolella leijuva kotka. Uudessa versiossa näkyy vain kotkan muotokuva. toimitetaan kotiisi mahdollisimman turvallisesti, valitsemme turvallisen ja luotettavan toimitustavan. Voit lukea lisää erityisistä toimituskuluista täältä.
| SKU | 0121536 |
|---|---|
| Metalli | Kulta |
| Sisältö | 916,6/1000 |
| Paino | 16,98 g |
| Hienon kullan paino | 15,55 g |
| Halkaisija | 27,0 mm |
| Laatu | Uncirculated |
| Jaartal | Sekalaiset |